Darmowa wysyłka dla zamówień detalicznych o wartości powyżej 150 zł (nie dotyczy kodów rabatowych, promocji i zestawów)

Strategia żywieniowa na MARATON

42 kilometry i 195 metry: ikoniczny wyścig starożytnych igrzysk olimpijskich. Maraton nie jest niemożliwym wyzwaniem, ale wymaga wielkiej wytrzymałości – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W ostatnim tygodniu przed wyścigiem przygotowanie fizyczne musi być na najwyższym poziomie, zaś z punktu widzenia żywienia każda decyzja może być kluczowa dla osiągnięcia optymalnej wydajności.

Ostatni tydzień: wytyczne żywieniowe

Aby zmierzyć się z długotrwałym wysiłkiem fizycznym, ważne jest zapewnienie odpowiednich rezerw energii, szczególnie w postaci węglowodanów. Są one głównym źródłem energii dla aktywności o wysokiej intensywności, ponieważ stanowią bardziej łatwo dostępne źródło w porównaniu z tłuszczami. Właśnie dlatego podczas maratonu biegnąc „w dobrym tempie”, ciało głównie czerpie energię z glikogenu – rezerwy węglowodanowej zgromadzonej w mięśniach i wątrobie.

„Ładowanie węglowodanów”

Aby nasze ciało mogło zgromadzić znaczne ilości glikogenu, niezbędne jest przestrzeganie diety bogatej w węglowodany przez kilka dni. Przesadne ładowanie dzień przed wyścigiem lub nawet rano w dniu wyścigu może być przeciwskuteczne. Zamiast tego, zaplanujmy dietę starannie, zaczynając od 5-7 dni przed wydarzeniem. W przeszłości często stosowano strategię tzw. „wyczerpania i ładowania węglowodanów”: w pierwszej części ostatniego tygodnia minimalizowano spożycie węglowodanów, a następnie drastycznie zwiększano je w ostatnich 2-3 dniach.

Obecnie wiemy, że ta praktyka ma kilka ograniczeń, szczególnie:

 • nie pozwala na wykonywanie końcowych treningów z wystarczającą ilością energii w pierwszej części ostatniego tygodnia
 • może nadmiernie obciążać układ pokarmowy
 • może prowadzić do uczucia nadmiernego zmęczenia oraz bólu głowy

Jak prawidłowo ładować węglowodany

W tygodniu poprzedzającym maraton główną radą jest zmniejszenie obciążenia treningowego: redukcja godzin treningowych, połączona z odpowiednim spożyciem węglowodanów, będzie wystarczająca do zgromadzenia dobrych rezerw glikogenu w mięśniach. W praktyce powinniśmy utrzymać takie samo spożycie węglowodanów, jakie mieliśmy w dni, gdy wykonywaliśmy najdłuższe i najbardziej intensywne treningi w czasie przygotowań.

Zmniejszając obciążenia treningowe, skutecznie tworzymy nadwyżkę fizjologiczną bez przeciążania się.

W ciągu ostatnich siedmiu dni sugeruje się spożycie węglowodanów w zakresie od 5 do 7 gramów czystych węglowodanów na kilogram masy ciała. Jeśli intensywne treningi są planowane w ostatnim tygodniu (niektórzy sportowcy wykonują treningi z sprintami aż do ostatnich dni), warto dążyć do górnej wartości sugerowanego zakresu.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na szybką regenerację po treningu: zaleca się spożycie specjalnie przygotowanych produktów zawierających węglowodany z aminokwasami w ciągu pierwszych 30 minut po zakończeniu aktywności.

A co z białkiem?

Białko jest niezbędnym makroskładnikiem i nie można go pomijać. Radą na ostatni tydzień jest utrzymanie standardowego spożycia białka – czyli zwyczajowych ilości, spożywanych w ciągu sezonu. Uważny wybór źródeł białka może być „zwycięską strategią”: w początkowej fazie tygodnia przed wyścigiem możemy uwzględnić więcej „tłustych” źródeł (takich jak łosoś czy makrela), natomiast w ostatnich dniach, a szczególnie na kolację przed wyścigiem, lepiej jest skupić się na chudym źródle białku (takim jak kurczak czy indyk).

Dodatkowo możemy rozważyć opcję zastąpienia części dziennego spożycia białka suplementacją niezbędnych aminokwasów.

Dzień przed

Ostatni dzień zazwyczaj poświęcony jest odpoczynkowi lub przynajmniej nie obejmuje żadnego znaczącego treningu. Dlatego 5-7 gramów węglowodanów na kilogram masy ciała będzie prawdopodobnie wystarczające dla większości sportowców.

Błąd którego należy unikać, jest zakłócanie własnych nawyków – to nie jest czas na eksperymenty, zwłaszcza jeśli chodzi o spożywane pokarmy. Niektórzy sportowcy decydują się na to, aby naśladować swojego „doświadczonego” przyjaciela. Nic bardziej błędnego, podobnie jak bieganie maratonu w zupełnie nowych butach prosto z pudełka! Trzymajmy się tych samych źródeł węglowodanów, które spożywaliśmy podczas tygodni przygotowań, które najprawdopodobniej pozwoliły nam dotrzeć w dobrej formie na maraton.

Śniadanie przed maratonem

Dobre śniadanie jest kluczowe, ponieważ dostarcza niezbędnego paliwa do rozpoczęcia wyścigu z mocnych nóg. W tym przypadku obowiązuje zasada z poprzedniego dnia, czyli brak eksperymentów czy zmian w nawykach. Dlatego trzymajmy się tego samego śniadania, które spożywaliśmy przed długimi biegami w trakcie przygotowań. Aby osiągnąć optymalne spożycie węglowodanów, możemy rozważyć wprowadzenie „przekąski przed wyścigiem”. Jest to przekąska spożywana około 45-60 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. W tym przypadku zaleca się spożycie technicznych węglowodanów o przedłużonym uwalnianiu energii, takich jak izomaltuloza.

A co z nawodnieniem?

Utrzymanie nawodnienia podczas wyścigu może być wyzwaniem. Aby opóźnić negatywne skutki odwodnienia kluczowe jest rozpoczęcie wyścigu dobrze nawodnionym. Przed wyścigiem zaleca się zwiększenie spożycia wody, nie zapominając również o elektrolitach, takich jak sód, chlorek i potas. Tylko poprzez utrzymanie odpowiedniej równowagi elektrolitowej możemy skutecznie zatrzymać wodę, którą spożywamy. Używanie napojów izotonicznych jest również zalecane rano w dniu wyścigu, ponieważ oprócz nawodnienia dostarczają one także odpowiednią ilość węglowodanów bez obciążania.

Strategia energetyczna podczas wyścigu

W przypadku długich wydarzeń, takich jak maraton, możemy ustalić standardowe spożycie minimum 30 gramów węglowodanów na godzinę biegu, co odpowiada spożyciu jednego żelu energetycznego co 40 minut. Ta ilość będzie wystarczająca zarówno dla bardziej doświadczonych sportowców – z czasem biegu około 3 godzin lub mniej – jak i dla bardziej amatorskich biegaczy: zwiększając czas ukończenia wyścigu, zwiększa się także spożycie węglowodanów.

Dodatkowym źródłem węglowodanów powinien być również napój izototoniczny – w 500 ml ma ok. 25 g węglowodanów. Objętość wypijanego izotonika na dystansie maratońskim powinna być dopasowana do potrzeb każdego biegacza, kierując się zasadą „pij, zanim poczujesz pragnienie”.

Inną opcją jest wypijanie wody, przy jednoczesnym spożywaniu soli sodowych. Takie działanie będzie przeciwdziałać pojawieniu się szkodliwej hiponatremii, związanej rozcieńczaniem wodą coraz niższej ilości sodu w organizmie (wydzielonego z potem).

Nie zapominajmy, że strategię żywieniową powinniśmy zawsze testować podczas długich sesji treningowych, na długo przed ostatnim tygodniem.

Regeneracja po wyścigu

Maraton to wydarzenie, które wpływa na każdy element ciała. Regeneracja jest kluczowa – możemy powiedzieć, że to pierwszy krok w kierunku kolejnej sesji treningowej lub wyścigu.

Jak tylko przekroczymy linię mety (w ciągu pierwszych 30 minut), zaleca się spożycie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (1-1,5 g na kilogram masy ciała) w połączeniu z 20-30 gramami wysokiej jakości białka. Kombinacja maltodekstryn i białka serwatkowego stanowi optymalną mieszankę do rozpoczęcia regeneracji, przed zasłużonym posiłkiem po wyścigu.

Podsumowując:

 • Właściwe ładowanie węglowodanów: zaplanuj spożycie węglowodanów w ciągu tygodnia poprzedzającego maraton, bazując na przewidywanym obciążeniu treningowym.
 • Spożycie białka: utrzymuj właściwe spożycie białka, koncentrując się na chudych źródłach w ostatnich dniach.
 • Śniadanie przed wyścigiem: spożyj odpowiednią ilość węglowodanów, wybierając pokarmy i suplementy już przetestowane podczas treningów. Upewnij się, że jesteś dobrze nawodniony przed startem.
 • Podczas maratonu: zaleca się spożywanie min. 30 gramów węglowodanów na godzinę biegu, co odpowiada jednemu żelowi energetycznemu co 40 minut. Pij zanim poczujesz pragnienie. Wybieraj izotonik, w ostateczności wodę i sole z elektrolitami.
 • Po maratonie: spożyj węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym oraz wysokiej jakości białka, aby wspomóc regenerację. Kombinacja maltodekstryn i białka serwatkowego jest szczególnie skuteczna natychmiast po wyścigu.

Bibliografia:

 • Burke LM, Cox GR, Culmmings NK, Desbrow B. Guidelines for daily carbohydrate intake: do athletes achieve them? Sports Med. 2001;31(4):267-99. doi: 10.2165/00007256-200131040-00003. PMID: 11310548.
 • Smith, A.M., & Collene, A.L. 2015. Wardlaw’s Contemporary Nutrition (10th ed.). New York: Morgan-Hill.
 • Thomas DT, Erdman KA, Burke LM. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada, and the American College of Sports Medicine: Nutrition and Athletic Performance. J Acad Nutr Diet. 2016;116(3):501–28.
 • Rosenbloom, C., & Coleman, E. 2012. Sports Nutrition: A Practice Manual for Professionals (5th ed.). Chicago: American Dietetic Association.

Nie masz czasu na posiłek przed treningiem? Zjedz galaretkę!

Nie masz czasu na posiłek przed treningiem? W takich sytuacjach sięgnij po Enervit Pre Sport – galaretkę stworzoną specjalnie dla sportowców dbających o jakość wykonywanego treningu!

🌱 Dla Ciebie, Dla Twojego Żołądka:
Enervit Pre Sport zawiera starannie dobrany skład, zapewniający wolniejszy i stabilniejszy wzrost stężenia glukozy we krwi. Źródłem 30% węglowodanów jest izmaltuloza, cechująca się niskim indeksem glikemicznym. Co ważne, ta wyjątkowa galaretka jest łagodna dla wrażliwego żołądka, dzięki czemu każdy sportowiec może cieszyć się pełnym komfortem przed treningiem!

🧑🏻‍⚕️ Pod Nadzorem Specjalistów:

Galaretki Enervit Pre Sport posiadają certyfikat Cologne List, dzięki czemu poddane są dogłębnej, niezależnej kontroli jakości laboratoriów, zajmujących się analizą suplementów diety na substancje dopingujące.

🏊🏻‍♂️🚴🏻🏃🏻‍♂️ Działanie, Jakiego Potrzebujesz:
Dzięki specjalnemu składowi Enervit Pre Sport dostarcza energii i odpowiedniego wsparcia organizmowi przed wysiłkiem fizycznym. To gwarancja maksymalnego zaangażowania i wydajności podczas każdego treningu, bez obciążenia ciężkim posiłkiem!

🕒 Kiedy Spożywać Galaretki Enervit Pre Sport:
Galaretki Enervit Pre Sport zalecamy spożywać 1-2h przed treningiem/startem. To idealny moment, aby przygotować się do intensywnego wysiłku i uwolnić pełny potencjał swojego ciała!

Enervit Pre Sport to nie tylko wsparcie dla treningu, to także troska o wrażliwość Twojego żołądka. Dzięki delikatnej formule, możesz cieszyć się pełnymi korzyściami bez obciążania swojego organizmu!

 

ZESTAW 3 x Enervit Pre Sport (galaretki węglowodanowe, 3 różne smaki)

Prawidłowy schemat nawadniania – bieganie

Prawidłowy schemat nawadniania jest kluczowy podczas treningów i startów, aby zapewnić organizmowi odpowiednią podaż płynów oraz elektrolitów. Podczas aktywności fizycznej o charakterze wytrzymałościowym (bieganie, kolarstwo, triathlon) zaleca się picie około 150-250 ml płynów co 15-20 minut, podobnie podczas półmaratonu i maratonu.

Początkowo ilości te wydają się trudne do zrealizowania. Zwiększanie akceptowalnych ilości napojów izotonicznych warto wykonywać w trakcie dłuższych treningów, wykonując tzw. trening żywieniowy. Jego celem jest przyzwyczajenie układu pokarmowego do pracy w trakcie wyższych intensywności treningu. Jeżeli do tej pory doświadczałeś problemów ze strony układu pokarmowego podczas spożywania napojów izotonicznych – zmniejsz ilości, stopniowo zwiększając ją w czasie. W praktyce – jeżeli do tej pory podczas godzinnego treningu nie piłeś nic, zabierz ze sobą 250 ml izotonika w softflasku i popijaj go małymi łykami w równych odstępach czasu. Z czasem zwiększ ilości zabierając ze sobą kamizelkę biegową i bukłak z rurką.  Ważne jest oczywiście, aby dostosować ilość płynów do własnych potrzeb i warunków pogodowych. W przypadku treningu kolarskiego – pamiętaj aby przynajmniej jeden bidon wypełniony był napojem izotonicznym, a nie jedynie wodą.

Hiponatremia – podstępny wróg treningu

Niedostosowanie odpowiedniego napoju do wykonywanego wysiłku fizycznego może prowadzić do hiponatremii, czyli obniżenia stężenia sodu we krwi. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia, które może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, obrzęków mózgu oraz innych powikłań. Dlatego ważne jest monitorowanie nawodnienia organizmu i regularne spożywanie odpowiednich płynów podczas treningów i zawodów sportowych.

Odwodnienie – zapomnij o progresie

Odwodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i wyników sportowych. Objawy odwodnienia mogą obejmować zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, nudności oraz skurcze mięśni. W skrajnych przypadkach może dojść do udaru cieplnego i innych powikłań zdrowotnych. Dlatego też regularne nawadnianie organizmu jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej podczas intensywnego wysiłku.

Nawadnianie – najważniejszy element żywienia sportowca

Nawadnianie w sportach wytrzymałościowych odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej oraz osiąganiu najlepszych wyników sportowych. Wybór odpowiednich napojów izotonicznych, hipotonicznych i hipertonicznych może pomóc w efektywnym uzupełnieniu płynów i elektrolitów podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Produkty Enervit, takie jak Isotonic Drink, Isocarb C2:1PRO oraz Instant Sport Drink, są specjalnie opracowane, tak aby wspierać sportowców w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia oraz energii podczas treningów i zawodów. Dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie organizmu i stosowanie odpowiednich płynów podczas wykonywania intensywnych aktywności fizycznych.

 

Nawadnianie w sporcie – co pić podczas aktywności?

Nawadnianie w sporcie wytrzymałościowym odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego stanu hydratacji organizmu oraz zapewnieniu optymalnych warunków do osiągania najlepszych wyników sportowych. Istnieje wiele badań klinicznych, które potwierdzają znaczenie regularnego spożywania płynów w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.  Przyjrzyjmy się zatem różnym rodzajom dostępnych napojów sportowych Enervit, które mogą pomóc w skutecznym nawadnianiu organizmu podczas treningów oraz zawodów sportowych.

Napoje hipotoniczne charakteryzują się niższym stężeniem składników mineralnych i elektrolitów niż płyny ustrojowe. Są one wchłaniane wolniej przez organizm, pomagają w uzupełnieniu wody i soli mineralnych w sportach o niższej intensywności tj. gry zespołowe. Skład napojów hipotonicznych zazwyczaj obejmuje wodę, węglowodany oraz nieco mniejsze ilości soli mineralnych niż w przypadku napojów izotonicznych. Są one polecane głównie dla osób, które szybko tracą płyny podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Enervit Instant Sport Drink to napój hipotoniczny w formie instant, opierający się w swoim składzie na węglowodanach i elektrolitach, wzbogacony o witaminy B1 i B6.  Można go przygotować w dowolnym miejscu i czasie, dostępny jest w formie saszetek (1 porcja 16 g na 500 ml). Enervit Instant Sport Drink pozwala osiągnąć optymalny stan nawodnienia i przywrócić elektrolity utracone w wyniku pocenia się. Zawiera naturalne aromaty, jest pozbawiony barwników. 

Napój izotoniczny dla osób aktywnych fizycznie to produkt, który musi spełniać wymogi Unii Europejskiej dotyczącego napojów izotonicznych. Czy napój izotoniczny jest zdrowy? Jego skład jest tak dobrany, aby zapewnić organizmowi szybkie uzupełnienie utraconych elektrolitów i wody, zabezpieczając go przed negatywnymi efektami odwodnienia. Napoje izotoniczne mają zbliżone stężenie cząsteczek do płynów ustrojowych w ciele, co sprawia, że są one szybko przyswajane przez organizm. Jak działa napój izotoniczny? Od wody różni się przede wszystkim tym, że podczas aktywności fizycznej szybko się wchłania – dzięki temu można uniknąć zjawiska chlupotania w żołądku. Popijanie napoju izotonicznego w trakcie treningu zmniejsza tym samym ryzyko pojawienia się dolegliwości żołądkowo – jelitowych jakim jest kolka związana z podrażnieniem mechanicznym ścian układu pokarmowego. Skład napoju izotonicznego obejmuje zazwyczaj wodę, węglowodany, sole mineralne (przede wszystkim sód) oraz witaminy. Dzięki temu pomagają one w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Enervit Isotonic Drink to modelowy bezbarwny napój izotoniczny, który zawiera odpowiednie proporcje węglowodanów, elektrolitów i witamin, aby zapewnić organizmowi szybkie uzupełnienie energii i składników mineralnych. W składzie ma 4 różne źródła węglowodanów: sacharoza dekstroza, fruktoza i mieszanka maltodekstryn o różnym stopniu polimeryzacji, dostarczające energii na różnych poziomach.

Co odróżnia Enervit Isotonic Drink od sztucznie kolorowych napoi izotonicznych dostępnych na rynku?

  • jest  pozbawiony konserwantów,

  • nie zawiera sztucznych barwników, 

  • nie zawiera wzmacniaczy smaku i słodzików.

Enervit Isotonic Drink jest jednym z najbardziej naturalnych produktów o tym charakterze dostępnych na rynku żywności dla sportowców. Jest również bardzo dobrze akceptowany przez najbardziej wrażliwych pokarmowo zawodników.

 

Produktem, który w zależności od potrzeb może łączyć właściwości napoju izotonicznego z przekąską węglowodanową jest Enervit Isocarb C2:1PRO. Enervit Isocarb C2:1PRO to napój o właściwościach izotonicznych, który na treningach i podczas zawodów bez wątpienia może stanowić konkurencję dla napojów izotonicznychżeli i batonów węglowodanowych. Jego skład jest oparty na MALTODEKSTRYNIE DE1 AGENANOVA® i fruktozie w stosunku 2:1. Enervit Sport Isocarb 2:1 to również bardziej ekologiczne podejście, eliminujące dużą ilość zużytych plastikowych opakowań.

Jak zrobić taki napój izotoniczny dla biegaczy i kolarzy?  W zależności od potrzeb, Enervit Isocarb może stać się: 

  • napojem izotonicznym z 60 g węglowodanów w 500 ml, 

  • napojem izotonicznym ze zwiększoną dawką węglowodanów z 90 g węglowodanów w 750 ml,

  • lub napojem hipotonicznym z 30 g węglowodanów w 500 ml płynu.

Napoje hipertoniczne mają wyższe stężenie składników mineralnych i elektrolitów niż płyny ustrojowe, co sprawia, że ich wchłanianie przez organizm może być wolniejsze. Zazwyczaj są one stosowane do uzupełniania energii po intensywnym wysiłku fizycznym, gdy organizm wymaga szybkiego uzupełnienia składników mineralnych i odbudowy zapasów glikogenu. Skład napojów hipertonicznych obejmuje wodę oraz zwiększone ilości węglowodanów i soli mineralnych. Napojami hipertonicznymi są tzw. napoje carbo, które zawierają w sobie znacznie większe ilości węglowodanów, dostarczających odpowiednią ilość energii w sportach o charakterze wytrzymałościowym. Należy je traktować jako przekąskę, a nie sposób na sprawne nawodnienie organizmu.

Produkty Enervit Isotonic Drink, Enervit Isocarb C2:1PRO, Enervit Instant Sport Drink to specjalnie opracowane napoje, które pomagają w efektywnym nawadnianiu organizmu podczas treningów i zawodów sportowych – ich zastosowanie różni się od celu jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli masz wątpliwości, który produkt będzie idealny dla Ciebie – skontaktuj się z nami!

„Suplementacja sportowa”

Czy warto korzystać podczas batonów białkowych? Czy bieg na dystansie półmaratonu jest na tyle wymagający, że należy po jego ukończeniu wspomagać proces regeneracji?

Półmaraton to dystans, który wymaga od ludzkiego ciała odpowiedniej strategii żywieniowej. Prawidłowe przygotowanie przed startem (superkompensacja glikogenu) oraz suplementacja podczas biegu przyczyniają się w ogromnym stopniu do utrzymania dobrego samopoczucia na trasie, możliwości wytworzenia siły mięśniowej, a tym samym uzyskania zadowalającego czasu na zawodach.

Nie można jednak zapominać, że po przekroczeniu linii mety organizm człowieka nadal potrzebuje wsparcia – najbardziej kluczowe jest 40-60 minut po zakończonym biegu. Jest to czas, w którym mikrouszkodzenia mięśni powstałe w trakcie biegu oraz glikogen mięśniowy odbudowują się najbardziej efektywnie. Wychodząc na przeciw naturalnym potrzebom biegaczy, marka Enervit – partner 4F Półmaratonu Praskiego, wesprze każdego uczestnika w szybkiej regeneracji, dostarczając na linię mety całą gamę batonów białkowych:

Enervit - baton energetyczny

NOWOŚĆ Baton The Protein Deal – baton białkowy dostarcza 20 gramów białka, przyczyniającego się do wzrostu oraz utrzymania masymięśniowej. Baton o wyjątkowym smaku i strukturze, znacznie odbiegającym od tradycyjnych batonów białkowych. Pozbawiony oleju palmowego i glutenu, o niskiej zawartości cukru.Dostępny w 3 smakach: kokosowym, ciasteczkowym i czekoladowo -waniliowym.

Enervit Power Sport Protein Bar – baton białkowy z 26% i 28% zawartością białka-dzięki stosunkowi białka do węglowodanów jest doskonałym patentem na przekąskę potreningową oraz szybką regenerację po mocnym starcie (10-11 g białka i 20 g węglowodanów). W skład batonów wchodzą płatki kukurydziane oraz płatki owsiane, dzięki czemu produkt jest w pełni bezglutenowy. Batony dostępne są smaku czekoladowym i jogurtowo -waniliowym.

Enervit Gymline Muscle High Protein Bar – baton białkowy z 37% zawartością białka -opracowany w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania dla osób podejmujących intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w okresie okołotreningowym i po starcie. Bananowy baton High Protein Bar 37% zawiera w sobie aż 20 gramów białka, będąc jednocześnie źródłem witaminy B6 (odpowiedzialnej za prawidłowy metabolizm białek) oraz kwasu pantotenowego i niacyny (przyczyniających się do redukcji uczucia przewlekłego zmęczenia).

Wszystkie batony białkowe znajdziesz w naszym sklepie.

„Techniki żywienia w sporcie”

Czy warto korzystać podczas batonów białkowych? Czy bieg na dystansie półmaratonu jest na tyle wymagający, że należy po jego ukończeniu wspomagać proces regeneracji?

Półmaraton to dystans, który wymaga od ludzkiego ciała odpowiedniej strategii żywieniowej. Prawidłowe przygotowanie przed startem (superkompensacja glikogenu) oraz suplementacja podczas biegu przyczyniają się w ogromnym stopniu do utrzymania dobrego samopoczucia na trasie, możliwości wytworzenia siły mięśniowej, a tym samym uzyskania zadowalającego czasu na zawodach.

Nie można jednak zapominać, że po przekroczeniu linii mety organizm człowieka nadal potrzebuje wsparcia – najbardziej kluczowe jest 40-60 minut po zakończonym biegu. Jest to czas, w którym mikrouszkodzenia mięśni powstałe w trakcie biegu oraz glikogen mięśniowy odbudowują się najbardziej efektywnie. Wychodząc na przeciw naturalnym potrzebom biegaczy, marka Enervit – partner 4F Półmaratonu Praskiego, wesprze każdego uczestnika w szybkiej regeneracji, dostarczając na linię mety całą gamę batonów białkowych:

Enervit - baton energetyczny

NOWOŚĆ Baton The Protein Deal – baton białkowy dostarcza 20 gramów białka, przyczyniającego się do wzrostu oraz utrzymania masymięśniowej. Baton o wyjątkowym smaku i strukturze, znacznie odbiegającym od tradycyjnych batonów białkowych. Pozbawiony oleju palmowego i glutenu, o niskiej zawartości cukru.Dostępny w 3 smakach: kokosowym, ciasteczkowym i czekoladowo -waniliowym.

Enervit Power Sport Protein Bar – baton białkowy z 26% i 28% zawartością białka-dzięki stosunkowi białka do węglowodanów jest doskonałym patentem na przekąskę potreningową oraz szybką regenerację po mocnym starcie (10-11 g białka i 20 g węglowodanów). W skład batonów wchodzą płatki kukurydziane oraz płatki owsiane, dzięki czemu produkt jest w pełni bezglutenowy. Batony dostępne są smaku czekoladowym i jogurtowo -waniliowym.

Enervit Gymline Muscle High Protein Bar – baton białkowy z 37% zawartością białka -opracowany w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania dla osób podejmujących intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w okresie okołotreningowym i po starcie. Bananowy baton High Protein Bar 37% zawiera w sobie aż 20 gramów białka, będąc jednocześnie źródłem witaminy B6 (odpowiedzialnej za prawidłowy metabolizm białek) oraz kwasu pantotenowego i niacyny (przyczyniających się do redukcji uczucia przewlekłego zmęczenia).

Wszystkie batony białkowe znajdziesz w naszym sklepie.

Żywienie sportowców

Czy warto korzystać podczas batonów białkowych? Czy bieg na dystansie półmaratonu jest na tyle wymagający, że należy po jego ukończeniu wspomagać proces regeneracji?

Półmaraton to dystans, który wymaga od ludzkiego ciała odpowiedniej strategii żywieniowej. Prawidłowe przygotowanie przed startem (superkompensacja glikogenu) oraz suplementacja podczas biegu przyczyniają się w ogromnym stopniu do utrzymania dobrego samopoczucia na trasie, możliwości wytworzenia siły mięśniowej, a tym samym uzyskania zadowalającego czasu na zawodach.

Nie można jednak zapominać, że po przekroczeniu linii mety organizm człowieka nadal potrzebuje wsparcia – najbardziej kluczowe jest 40-60 minut po zakończonym biegu. Jest to czas, w którym mikrouszkodzenia mięśni powstałe w trakcie biegu oraz glikogen mięśniowy odbudowują się najbardziej efektywnie. Wychodząc na przeciw naturalnym potrzebom biegaczy, marka Enervit – partner 4F Półmaratonu Praskiego, wesprze każdego uczestnika w szybkiej regeneracji, dostarczając na linię mety całą gamę batonów białkowych:

Enervit - baton energetyczny

NOWOŚĆ Baton The Protein Deal – baton białkowy dostarcza 20 gramów białka, przyczyniającego się do wzrostu oraz utrzymania masymięśniowej. Baton o wyjątkowym smaku i strukturze, znacznie odbiegającym od tradycyjnych batonów białkowych. Pozbawiony oleju palmowego i glutenu, o niskiej zawartości cukru.Dostępny w 3 smakach: kokosowym, ciasteczkowym i czekoladowo -waniliowym.

Enervit Power Sport Protein Bar – baton białkowy z 26% i 28% zawartością białka-dzięki stosunkowi białka do węglowodanów jest doskonałym patentem na przekąskę potreningową oraz szybką regenerację po mocnym starcie (10-11 g białka i 20 g węglowodanów). W skład batonów wchodzą płatki kukurydziane oraz płatki owsiane, dzięki czemu produkt jest w pełni bezglutenowy. Batony dostępne są smaku czekoladowym i jogurtowo -waniliowym.

Enervit Gymline Muscle High Protein Bar – baton białkowy z 37% zawartością białka -opracowany w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania dla osób podejmujących intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w okresie okołotreningowym i po starcie. Bananowy baton High Protein Bar 37% zawiera w sobie aż 20 gramów białka, będąc jednocześnie źródłem witaminy B6 (odpowiedzialnej za prawidłowy metabolizm białek) oraz kwasu pantotenowego i niacyny (przyczyniających się do redukcji uczucia przewlekłego zmęczenia).

Wszystkie batony białkowe znajdziesz w naszym sklepie.

Najlepsze dla PROsów

Czy warto korzystać podczas batonów białkowych? Czy bieg na dystansie półmaratonu jest na tyle wymagający, że należy po jego ukończeniu wspomagać proces regeneracji?

Półmaraton to dystans, który wymaga od ludzkiego ciała odpowiedniej strategii żywieniowej. Prawidłowe przygotowanie przed startem (superkompensacja glikogenu) oraz suplementacja podczas biegu przyczyniają się w ogromnym stopniu do utrzymania dobrego samopoczucia na trasie, możliwości wytworzenia siły mięśniowej, a tym samym uzyskania zadowalającego czasu na zawodach.

Nie można jednak zapominać, że po przekroczeniu linii mety organizm człowieka nadal potrzebuje wsparcia – najbardziej kluczowe jest 40-60 minut po zakończonym biegu. Jest to czas, w którym mikrouszkodzenia mięśni powstałe w trakcie biegu oraz glikogen mięśniowy odbudowują się najbardziej efektywnie. Wychodząc na przeciw naturalnym potrzebom biegaczy, marka Enervit – partner 4F Półmaratonu Praskiego, wesprze każdego uczestnika w szybkiej regeneracji, dostarczając na linię mety całą gamę batonów białkowych:

Enervit - baton energetyczny

NOWOŚĆ Baton The Protein Deal – baton białkowy dostarcza 20 gramów białka, przyczyniającego się do wzrostu oraz utrzymania masymięśniowej. Baton o wyjątkowym smaku i strukturze, znacznie odbiegającym od tradycyjnych batonów białkowych. Pozbawiony oleju palmowego i glutenu, o niskiej zawartości cukru.Dostępny w 3 smakach: kokosowym, ciasteczkowym i czekoladowo -waniliowym.

Enervit Power Sport Protein Bar – baton białkowy z 26% i 28% zawartością białka-dzięki stosunkowi białka do węglowodanów jest doskonałym patentem na przekąskę potreningową oraz szybką regenerację po mocnym starcie (10-11 g białka i 20 g węglowodanów). W skład batonów wchodzą płatki kukurydziane oraz płatki owsiane, dzięki czemu produkt jest w pełni bezglutenowy. Batony dostępne są smaku czekoladowym i jogurtowo -waniliowym.

Enervit Gymline Muscle High Protein Bar – baton białkowy z 37% zawartością białka -opracowany w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania dla osób podejmujących intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w okresie okołotreningowym i po starcie. Bananowy baton High Protein Bar 37% zawiera w sobie aż 20 gramów białka, będąc jednocześnie źródłem witaminy B6 (odpowiedzialnej za prawidłowy metabolizm białek) oraz kwasu pantotenowego i niacyny (przyczyniających się do redukcji uczucia przewlekłego zmęczenia).

Wszystkie batony białkowe znajdziesz w naszym sklepie.

Profesjonalne żywienie

Czy warto korzystać podczas batonów białkowych? Czy bieg na dystansie półmaratonu jest na tyle wymagający, że należy po jego ukończeniu wspomagać proces regeneracji?

Półmaraton to dystans, który wymaga od ludzkiego ciała odpowiedniej strategii żywieniowej. Prawidłowe przygotowanie przed startem (superkompensacja glikogenu) oraz suplementacja podczas biegu przyczyniają się w ogromnym stopniu do utrzymania dobrego samopoczucia na trasie, możliwości wytworzenia siły mięśniowej, a tym samym uzyskania zadowalającego czasu na zawodach.

Nie można jednak zapominać, że po przekroczeniu linii mety organizm człowieka nadal potrzebuje wsparcia – najbardziej kluczowe jest 40-60 minut po zakończonym biegu. Jest to czas, w którym mikrouszkodzenia mięśni powstałe w trakcie biegu oraz glikogen mięśniowy odbudowują się najbardziej efektywnie. Wychodząc na przeciw naturalnym potrzebom biegaczy, marka Enervit – partner 4F Półmaratonu Praskiego, wesprze każdego uczestnika w szybkiej regeneracji, dostarczając na linię mety całą gamę batonów białkowych:

Enervit - baton energetyczny

NOWOŚĆ Baton The Protein Deal – baton białkowy dostarcza 20 gramów białka, przyczyniającego się do wzrostu oraz utrzymania masymięśniowej. Baton o wyjątkowym smaku i strukturze, znacznie odbiegającym od tradycyjnych batonów białkowych. Pozbawiony oleju palmowego i glutenu, o niskiej zawartości cukru.Dostępny w 3 smakach: kokosowym, ciasteczkowym i czekoladowo -waniliowym.

Enervit Power Sport Protein Bar – baton białkowy z 26% i 28% zawartością białka-dzięki stosunkowi białka do węglowodanów jest doskonałym patentem na przekąskę potreningową oraz szybką regenerację po mocnym starcie (10-11 g białka i 20 g węglowodanów). W skład batonów wchodzą płatki kukurydziane oraz płatki owsiane, dzięki czemu produkt jest w pełni bezglutenowy. Batony dostępne są smaku czekoladowym i jogurtowo -waniliowym.

Enervit Gymline Muscle High Protein Bar – baton białkowy z 37% zawartością białka -opracowany w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania dla osób podejmujących intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie w okresie okołotreningowym i po starcie. Bananowy baton High Protein Bar 37% zawiera w sobie aż 20 gramów białka, będąc jednocześnie źródłem witaminy B6 (odpowiedzialnej za prawidłowy metabolizm białek) oraz kwasu pantotenowego i niacyny (przyczyniających się do redukcji uczucia przewlekłego zmęczenia).

Wszystkie batony białkowe znajdziesz w naszym sklepie.

Maksymalnie zwiększ swoją wydajność z C2:1PRO

Postaw na maksymalną ilość węglowodanów w jednostce czasu!

Sposób na pobranie większej ilości węglowodanów w ciągu godziny – to zawsze gorący temat wśród sportowej elity. Zaczynając od kolarzy, stawiających czoła coraz bardziej wymagającym warunkom wyścigów, przez narciarzy biegowych dla których najważniejsze jest przyjęcie produktu o najwyższym poziomie strawności, kończąc na wspinaczach górskich uważnie kontrolujących masę ciała. Tak różne dyscypliny, te same potrzeby.
Enervit C2:1PRO

Węglowodany w sporcie: wytyczne i zalecenia

 
Jaka jest idealna ilość węglowodanów, jaką powinno się przyjmować podczas aktywności fizyczne? Nauka mówi sama za siebie. Według American College of Sports Medicine (ACSM) optymalne ilości mieszczą się w granicach od 30 do 60g węglowodanów na godzinę podczas aktywności wytrzymałościowej trwającej od 60 do 120 minut. Ilości powyżej 90g węglowodanów na godzinę powinny pojawiać się wtedy, gdy wysiłek jest o dużej intensywności i trwa powyżej 3 godzin. Celem tych wytycznych jest zachowanie rezerw energetycznych organizmu, wspomaganie wydajności – co jest główną funkcją węglowodanów podczas wysiłku fizycznego.
 
Opierając się na tych przesłankach, eksperci należący do Enervit Equipe podjęli ścisłą współpracę z zawodnikami różnych dyscyplin sportowych, z ich dietetykami spolrtowymioraz trenerami. Przeprowadzone na przestrzeni wielu lat testy podczas wyścigów ulicznych wykazały, że zapotrzebowanie profesjonalistów podczas najcięższych etatów górskich sięga aż 100-120g węglowodanów na godzinę.
 

Idealna formuła

 
Podobnie jak samochód rajdowy, „silnik” mistrza wymaga paliwa najwyższej jakości, tak aby osiągnął swoją maksymalną prędkość. Największą trudnością jest jednak przyswojenie tak dużych ilości węglowodanów bez przeładowania układu pokarmowego. Prawdą jest, że są granice fizjologiczne. W celu wchłonięcia spożywanych węglowodanów, każdy ich rodzaj przechodzi transformację w cząsteczkę glukozy, która zostaje wychwycona przez specyficzny dla niej „transporter”, a następnie wykorzystana w procesach przemian energetycznych w ilości nie większej jak 60 g na godzinę. W przypadku przyjęcia większych ilości glukozy, nie tylko jest ona nie przyswajane, ale pozostaje w jelitach, przeciążając je i powodując problemy ze strony układu pokarmowego.
 
Istnieje jednak inny węglowodan – fruktoza, który jako jedyny przyswajany jest przez inny „transporter”, osiągający dodatkową wydajność 30g na godzinę. W celu uzyskania maksymalnych łącznych możliwości fizjologicznych organizmu, teoretycznie wystarczyłaby precyzyjna kombinacja glukozy i fruktozy. Po wielu przeprowadzonych testach, skupiliśmy się na konkretnej formule glukoza-fruktoza w stosunku 2:1, czyli mieszaninie dwóch części glukozy (w postaci maltodekstryn – cechują się niższą słodkością i większą strawnością) i jednej części fruktozy. Taka kompozycja glukozy i fruktozy to optymalny stosunek, który jest najbardziej przyswajalny i wydajny.
 

Enervit C2:1PRO – opinie profesjonalistów

 
Nowa formuła Enervit C2:1PRO została użyta w różnego rodzaju produktach i przetestowana „w terenie” przez różnorodnych sportowców zawodowych m.in. kolarzy z drużyn UAE Emirates i Trek-Segafredo, członków Włoskiej Narodowej Drużyny Kolarskiej, wspinacza górskiego Herve Barmasse, a w narciarstwie biegowym przez Team Ramudden. Dostaliśmy od nich jasne i bezpośrednie recenzje. Wg dwukrotnego zwycięzcy Tour de France, Tadej’a Pogacar’a (UAE Team Emirates) – „Jesteśmy zadowoleni ze smaku, ilości dostępnej energii i strawności. Myślę, że formuła C2:1PRO jest kolejnym krokiem milowym do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników”. Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo), zwyciężczyni Paris_Roubaix z 2022 roku zauważyła: „Nowa linia produktów zaspokaja potrzebę spożywania dużej ilości węglowodanów w okresach, kiedy jesteśmy na pełnych obrotach, z pominięciem problemów trawiennych. Osobiści mam szczególne zamiłowanie do słodyczy (przyp. „Carbo Chews”).
 

Wesprzyj wytrzymałość i wysiłek o wysokiej intensywności 

 
Duża ilość węglowodanów w kilku gryzach lub łykach. Nowa linia Enervit C2:1PRO jest pierwszą tego typu kompletną linią suplementów dla sportowców, opartą na tej kompozycji węglowodanów: żelki do żucia, delikatne galaretki, proszki do rozpuszczania w wodzie, batony oraz żele. Z Enervit C2:1PRO zawodnicy mogą przełamać ilość 60g węglowodanów/godzinę, sięgając po 90g/h i więcej. Korzyści z tego wynikające to przede wszystkim:
 
 • wchłonięcie maksymalnej ilości węglowodanów
 • zminimalizowanie ryzyka dolegliwości żołądkowo – jelitowych
 • ograniczona słodycz produktów
 • szeroka gama produktów o różnych teksturach i formacie (produkty „szyte na miarę” indywidualnych potrzeb).
 
Chcąc osiągnąć idealną ilość węglowodanów, jako praktyczne wsparcie sportów wytrzymałościowych i aktywności o wysokiej intensywności, profesjonalista wybrać może formę produktu preferowaną przez siebie. „Przez ostatnie kilka lat spożycie węglowodanów na godzinę wyścigu stopniowo wzrasta,” wyjaśnia Matteo Trentin, zawodnik UAE Emirates, ”z 30 g/h do 40-50g, a nawet 100-120g na godzinę. To zupełnie jak zjedzenie 1 ½ talerza makaronu podczas każdej godziny wyścigu, bez obciążania się”.
 

Trenuj mięśnie, ale i żołądek

 
Tak duże pobranie węglowodanów może zostać osiągnięte poprzez trening żywieniowy. Podkreśla to Stephanie Scheirlynck, dietetyk teamu Trek-Segafredo: „Dzięki marce Enervit możemy teraz pobierać zdecydowanie większe dawki węglowodanów. W zespole raz używamy 30g węglowodanów w bidonie, czasami aż do 60g. W specjalnych warunkach, na przykład w klasyku, gdy pogoda jest kiepska, zużywamy aż 90 g węglowodanów. Te ilości są w porządku, pod warunkiem, że trenujesz aby przyswoić te ilości. Tak samo jak trenujesz mięśnie, ważne jest aby trenować żołądek.”
 

Enervit: nauka we wsparciu sportowców

 
Głównym celem każdego sportowca na jakimkolwiek poziomie wytrenowania jest nieustanny progres. Dzisiaj oddajemy w ręce sportowców nową „broń”, tak by poprawiali swoje osiągi.
 
Linia Enervit C2:1PRO skierowana jest do osób, które zwracają uwagę na każdy szczegół. Podobnie jak improwizacja podczas wyścigu nie prowadzi do poprawy, podobnie jest z żywieniem. Dlatego tak ważne są stopniowe postępy, nauka jak korzystać mądrzej z intensywnych treningów i wchłaniać większą ilość węglowodanów. Twoje wysiłki zostaną nagrodzone możliwością osiągnięcia kolejnego poziomu.
 
Miłego treningu!

autor: Elena Casiraghi
z Enervit Equipe

 
Bibliografia:
 
Rowlands D.S., Swift M., Ros M., Green J.G. Composite versus single transportable carbohydrate solution enhances race and laboratory cycling performance. Appl. Physiol. Nutr. Metab. vol. 37, 2012.
 
 
Twój koszyk zamknij