Nawadnianie w sporcie – co pić podczas aktywności?

Nawadnianie w sporcie wytrzymałościowym odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego stanu hydratacji organizmu oraz zapewnieniu optymalnych warunków do osiągania najlepszych wyników sportowych. Istnieje wiele badań klinicznych, które potwierdzają znaczenie regularnego spożywania płynów w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.  Przyjrzyjmy się zatem różnym rodzajom dostępnych napojów sportowych Enervit, które mogą pomóc w skutecznym nawadnianiu organizmu podczas treningów oraz zawodów sportowych.

Napoje hipotoniczne charakteryzują się niższym stężeniem składników mineralnych i elektrolitów niż płyny ustrojowe. Są one wchłaniane wolniej przez organizm, pomagają w uzupełnieniu wody i soli mineralnych w sportach o niższej intensywności tj. gry zespołowe. Skład napojów hipotonicznych zazwyczaj obejmuje wodę, węglowodany oraz nieco mniejsze ilości soli mineralnych niż w przypadku napojów izotonicznych. Są one polecane głównie dla osób, które szybko tracą płyny podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Enervit Instant Sport Drink to napój hipotoniczny w formie instant, opierający się w swoim składzie na węglowodanach i elektrolitach, wzbogacony o witaminy B1 i B6.  Można go przygotować w dowolnym miejscu i czasie, dostępny jest w formie saszetek (1 porcja 16 g na 500 ml). Enervit Instant Sport Drink pozwala osiągnąć optymalny stan nawodnienia i przywrócić elektrolity utracone w wyniku pocenia się. Zawiera naturalne aromaty, jest pozbawiony barwników. 

Napój izotoniczny dla osób aktywnych fizycznie to produkt, który musi spełniać wymogi Unii Europejskiej dotyczącego napojów izotonicznych. Czy napój izotoniczny jest zdrowy? Jego skład jest tak dobrany, aby zapewnić organizmowi szybkie uzupełnienie utraconych elektrolitów i wody, zabezpieczając go przed negatywnymi efektami odwodnienia. Napoje izotoniczne mają zbliżone stężenie cząsteczek do płynów ustrojowych w ciele, co sprawia, że są one szybko przyswajane przez organizm. Jak działa napój izotoniczny? Od wody różni się przede wszystkim tym, że podczas aktywności fizycznej szybko się wchłania – dzięki temu można uniknąć zjawiska chlupotania w żołądku. Popijanie napoju izotonicznego w trakcie treningu zmniejsza tym samym ryzyko pojawienia się dolegliwości żołądkowo – jelitowych jakim jest kolka związana z podrażnieniem mechanicznym ścian układu pokarmowego. Skład napoju izotonicznego obejmuje zazwyczaj wodę, węglowodany, sole mineralne (przede wszystkim sód) oraz witaminy. Dzięki temu pomagają one w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Enervit Isotonic Drink to modelowy bezbarwny napój izotoniczny, który zawiera odpowiednie proporcje węglowodanów, elektrolitów i witamin, aby zapewnić organizmowi szybkie uzupełnienie energii i składników mineralnych. W składzie ma 4 różne źródła węglowodanów: sacharoza dekstroza, fruktoza i mieszanka maltodekstryn o różnym stopniu polimeryzacji, dostarczające energii na różnych poziomach.

Co odróżnia Enervit Isotonic Drink od sztucznie kolorowych napoi izotonicznych dostępnych na rynku?

  • jest  pozbawiony konserwantów,

  • nie zawiera sztucznych barwników, 

  • nie zawiera wzmacniaczy smaku i słodzików.

Enervit Isotonic Drink jest jednym z najbardziej naturalnych produktów o tym charakterze dostępnych na rynku żywności dla sportowców. Jest również bardzo dobrze akceptowany przez najbardziej wrażliwych pokarmowo zawodników.

 

Produktem, który w zależności od potrzeb może łączyć właściwości napoju izotonicznego z przekąską węglowodanową jest Enervit Isocarb C2:1PRO. Enervit Isocarb C2:1PRO to napój o właściwościach izotonicznych, który na treningach i podczas zawodów bez wątpienia może stanowić konkurencję dla napojów izotonicznychżeli i batonów węglowodanowych. Jego skład jest oparty na MALTODEKSTRYNIE DE1 AGENANOVA® i fruktozie w stosunku 2:1. Enervit Sport Isocarb 2:1 to również bardziej ekologiczne podejście, eliminujące dużą ilość zużytych plastikowych opakowań.

Jak zrobić taki napój izotoniczny dla biegaczy i kolarzy?  W zależności od potrzeb, Enervit Isocarb może stać się: 

  • napojem izotonicznym z 60 g węglowodanów w 500 ml, 

  • napojem izotonicznym ze zwiększoną dawką węglowodanów z 90 g węglowodanów w 750 ml,

  • lub napojem hipotonicznym z 30 g węglowodanów w 500 ml płynu.

Napoje hipertoniczne mają wyższe stężenie składników mineralnych i elektrolitów niż płyny ustrojowe, co sprawia, że ich wchłanianie przez organizm może być wolniejsze. Zazwyczaj są one stosowane do uzupełniania energii po intensywnym wysiłku fizycznym, gdy organizm wymaga szybkiego uzupełnienia składników mineralnych i odbudowy zapasów glikogenu. Skład napojów hipertonicznych obejmuje wodę oraz zwiększone ilości węglowodanów i soli mineralnych. Napojami hipertonicznymi są tzw. napoje carbo, które zawierają w sobie znacznie większe ilości węglowodanów, dostarczających odpowiednią ilość energii w sportach o charakterze wytrzymałościowym. Należy je traktować jako przekąskę, a nie sposób na sprawne nawodnienie organizmu.

Produkty Enervit Isotonic Drink, Enervit Isocarb C2:1PRO, Enervit Instant Sport Drink to specjalnie opracowane napoje, które pomagają w efektywnym nawadnianiu organizmu podczas treningów i zawodów sportowych – ich zastosowanie różni się od celu jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli masz wątpliwości, który produkt będzie idealny dla Ciebie – skontaktuj się z nami!